Szybka Forsa

Szykamy szybkiego i taniego kredytu

rss

Zalety i wady wskaźnika RRSO w umowach kredytowych

Wejście na rynek kredytowy jest trudne na początku, ale przy znajomości podstawowych zasad obliczania kosztów pożyczki gotówkowej nic ci nie grozi. W artykule zobaczysz, w jaki sposób funkcjonuje wskaźnik RRSO. Ocenisz również jego wady i zalety z perspektywy kredytobiorcy.

Główne zalety wskaźnika RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to element, który uwzględnia nawet ustawa o kredycie konsumenckim, co pozwala na wzbogacenie rynku o narzędzie szybkiego porównywania ofert. Kredyty gotówkowe można uczciwie porównywać pod kątem RRSO, ponieważ każdy pożyczkodawca przekazuje podobne dane zgodnie z warunkami prawnymi. Nie ma od tego obowiązku żadnego odstępstwa. Oczywiście niektóre parabanki stosują ukryte koszty, ale wskaźnik RRSO to jedynie podstawa do wyselekcjonowania najlepszych ofert. Później musisz zapoznać się z regulaminem, porównać opinie dotychczasowych kredytobiorców, zwrócić uwagę na skalę działania kredytodawcy, a także na wszystkie parametry umowy, w tym na ewentualne klauzule niedozwolone. Kolejna zaleta RRSO to łatwe obliczenia, wdrożenie pewnego standardu dla branży, skrócenie czasu na wybranie kredytu gotówkowego dopasowanego do potrzeb budżetu domowego.

Wady wskaźnika RRSO

To wskaźnik kształtowany w czasie. Jeżeli zaciągasz niewielki kredyt gotówkowy, chociażby chwilówkę na dwa tygodnie, wtedy wskaźnik RRSO wynosi często tysiące procent. Uwzględnia się bowiem RRSO roczne, a nie tygodniowe, czy miesięczne. Każdy parabank przy udzielaniu pożyczek gotówkowych pobiera prowizje, najczęściej do zaakceptowania, ale wysoki wskaźnik RRSO przy kalkulatorze pożyczek odstrasza potencjalnych kredytobiorców. Funkcja informacyjna bez właściwego przekazywania wiedzy o obliczeniach całkowitych kosztów kredytu gotówkowego nie spełnia zatem zadania. Poza tym rynek jest słabo kontrolowany, szczególnie instytucje pozabankowe. Wskaźnik RRSO w niektórych parabanków nie odzwierciedla faktycznych kosztów, a jedynie ich część, co znowu wzbudza dyskomfort informacyjny.

Podsumowanie

Wskaźnik RRSO jest przydatny przede wszystkim we wstępnym etapie śledzenia najlepszych kredytów gotówkowych. Później jednak każdy kredytobiorca bierze odpowiedzialność za analizę wszystkich warunków podpisania umowy.

  • admin | 24, Maj, 2017 |